Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere legala?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere legala?

Buna seara
Ma confrunt cu o problema care di punctul meu de vedere nu este legala, dar........ poate sunt subiectiva. La noi in intreprindere se fac concedieri colective conform oug 116/2006. Mie si inca la cativa salariati ni s-a pus in vedere sa ne depunem dodarul de pensie pentru ca altfel ne concediaza pt motive care tin de persoana salariatului, in acest caz nu mai beneficiem de prevederile ordonantei. In adresa care ne-au dat-o este invocat art. 61 litera e din codul muncii si art 42 din legea pensilor, care dupa parerea mea se bat cap in cap. Mentionez ca avem dreptul la pensie pt limita de varsta cu reducerea varstei standard deoarece am lucrat in conditii deosebite, dar codul muncii spune ca ,, ... salariatul indeplineste conditiile de varsta standard .... As dori parerea unui specialist in dreptul muncii cat mai repede ca ni s-a pus in vedere sa ne depunem dosarul de pensie pana in 1 martie
Va multumesc
Art.61 lit.e C.mun. prevede ca în cazul în care salariatul îndeplineşte condiţiile de vârstă standard şi stagiu de cotizare şi nu a solicitat pensionarea în condiţiile legii, angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care ţin de persoana salariatului .

Nu este nicio contradictie intre articolele invocate de dvs ... ele se completeaza.

Prin urmare, daca indepliniti conditiile prevazute de Legea nr.19/2000 pentru a iesi la pensie atunci angajatorul poate dispune concedierea in baza art.61 lit.e C.mun.