Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj dupa terminare master
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj dupa terminare master

In anul 2008 am terminat postliceala sanitara si in acelasi an am terminat facultatea de drept. din 2008 a inceput masterul in stiinte juridice, pe care il termin in luna martie 2010. Deci pana la varsta de 25 ani pe care o am nu am lucrat. Ma intereseaza daca pana la gasirea unui loc de munca in domeniul studiilor facute pot beneficia de ajutor de somaj, pe ce perioada si in ce cuantum.
Va multumesc.
in 60 zile de la terminarea studiilor... 300 lei, cred.
multumesc dar ma interesau mai multe detalii, cum ar fi pe ce perioada, in cele 60 zile sau dupa 60 zile....
In termen de 60 de zile de la absolvire trebuie sa va inscrieti la Agentia de Somaj si dupa aceste 60 de zile primiti indemnizatie de somaj timp de 6 luni, in suma de 300 lei lunar.