Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

am o firma obtinuta inainte de casatorie dar care in timpul casatoriei a avut o crestere importanta a cifrei de afaceri mantionez ca sunt unic asociat al firmei respective. vreau sa stiu daca firma face obiectul partajului?
firma are un patrimoniu distinct fata de patrimoniul sotilor
Nu, nu face obiectul partajului.
Parerea mea este aceeasi cu cea exprimata de colegii mei, in principiu.
Daca insa, se va face dovada ca sotia a aportat cu sume de bani sau bunuri la capitalul social al firmei sau ca a imprumutat firma in vreun fel cu o suma de bani, atunci lucrurile se schimba in sensul ca acele sume sau bunuri vor da un drept de creanta in favoarea sotiei. ;)