Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ce drepturi are in timpul casatoriei si dupa divort?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ce drepturi are in timpul casatoriei si dupa divort?

daca vand imobilul detinut de mine dinaintea casatoriei,ce drept are sotul meu in timpul casatoriei si dupa divort?
interventie moderator

@violettutza, va rog frumos sa nu mai deschideti atatea topicuri, puteti formula toate intrebarile pe care le aveti intr-unul singur si sa asteptati raspunsurile . Va rog sa folositi butonul pentru editare din primul topic deschis si sa postati toate intrebarile acolo, deoarece restul topicurilor deschise trebuie sterse. Va multumesc .
suma de bani obtinuta din vinzarea imobilului are caracter de bun propriu. daca suma de bani este folosita pentru achizitionarea altui imobil, in timpul casatoriei, acesta din urma are caracter de bun propriu si, in cazul unui divort, nu intra in masa bunurilor comune supuse partajarii.