Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... ceva legat de prescriptie...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

ceva legat de prescriptie...

am si eu o intrebare, intr-un contract cu mobifon a carui executare s-a intrerupt in 2001 mai sunt susceptibile de executare creantele lor dupa 5 ani ? a intervinit prescriptia right ?nu e decat o obligatie civila imperfecta, asa?ca au cedat astia creantele la nu shtiu ce firma si acum ridica pretentii, dar interesant ca nu cer taxa de reliziliere care era miezul creantei ci cer niste maruntzisuri,tiganeala pe fata.Probabil mai storc si ei ce mai pot de la nestiuitori?Deci din 2001 creanta era exigibila si nu a operat intreruperea prescriptie , e clar ca e prescrisa nu ?Termenul e tot de 3 ani ?Si inca ceva , e un ctr comercial sau civil ?Se aplica D167/58 la prescriptia asta?Mersi:)
de la data instiintarii rezilierii incepe sa curga termenul de prescriptie.
Atat timp cat furnizorul de servicii nu a mai prestat si beneficiarul nu a mai solicitat, intervine rezilierea tacita, deci de la acea data curge prescriptia.
Schimbarea titularului creantei nu intrerupe prescriptia, decat in cazul unei recunoasteri exprese.