Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Ma numesc Meluta Dumitru,sunt nascut pe data de 16/04/1950,m-am angajat pe data de 01/07/1969 la un santier naval,am plecat in armata pe data de 22/10/1970 pana la 28/02/1972,am continuat activitatea in aceiasi unitate pana in data de
01/10/1986 avand grupa a II a de munca cu 100%(16 ani si 6 luni).De la acesta data am continuat activitatea in invatamant pana in prezent.Va rog sa raspundeti cand pot iesi la pensie anticipata.Va multumesc!
1. Avand in vedere perioada lucrata in gr.a II-a de munca relizati un stagiu de cotizare de peste 45 de ani.
2. In aceasta situatie puteti beneficia de:
- pensie anticipata incepand cu aprilie 2010, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu octombrie 2011, respectiv la implinirea varstei de 61 ani si 6 luni.