Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... neplata salariilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

neplata salariilor

am si eu o nelamurire care este actiunea prin care cerem obligarea angajatorului la plata salariilor cand acesta nu le-a platit de 2 ani si penalitati se pot cere?nu putem merge si pe o somatie de plata pt ca e creanta stabilita prin contract .certa ,exigibila si lichida
va multumesc
procedura recuperarii salariilor restante neachitate este reglementata de codul muncii. sumele, reprezentind salarii, nesolicitate prin intermediul unei actiuni in instanta, se prescriu intr-un termen de 3 ani.
este un litigiu de munca, competent este trib ,
solicitati obligarea angajatorului la plata contrv. drepturilor salariale restante , actualizate cu indicele de inflatie de la data scadentei pana la plata efectiva
actiune scutita de axa de timbru si timbru judiciar
Drepturi Banesti-mai aveti un an apoi se prescrie.Faceti cererea de chemare in judecata la Tribunalul unde aveti domiciliu, va fi usor de demonstrat ca nu ati mai primit drepturile salariale, cereti indexarea lor cu indicele inflatiei, dobanda stabilita de BNR, majorate, etc.