Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie asupra capacitatii de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie asupra capacitatii de munca

Buna ziua,

Va rog daca se poate sa ma ajutati, am tot citit pe forum dar nu m-am lamurit.
Un angajat a tot avut concedii medicale, ultimul este pana in data de 28.02 inclusiv. Astazi s-a prezentat cu o decizie asupra capacitatii de munca din care reiese ca se incadreaza in gradul 2 de invaliditate (decizia este cu data de 22.02). Care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez acum?
Cu toate actele pe care le are de la medic, cu expertiza efectuata de centrul de expertiza medicala si cu CIM incheiat de dvs isi face cerere la casa judeteana de care apartine pentru obtinerea de pensie de invaliditate.
Se intocmeste dosarul de pensionare ca la o pensie obisnuita si se trimite la Casa judeteana de pensii .
Se incheie carnetul de munca cu data de 22.02 cu inscrierile : PROPUSA PT PENSIE INVALIDITATE GR.II ., vizata de ITM.
Pt.dosar:
Cerere tip pt pensie de invaliditate catre Casa de pensii .
Carnet de munca original si xerox
Xerox CI, certificat nastere, certificat casatorie.
Dosarul se depune la Casa de pensii iar dupa primirea deciziei de pensionare se inceteaza CIM conf art.56 d cu data de 22.02.