Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... dividende
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

dividende

In cursul casatoriei am ridicat din societatea la care sunt unic asociat dividende .As vrea sa stiu daca acestea intra la partaj chiar daca acestea au fost cheltuite in timpul casatoriei, ele nemaiexistand ca sume de bani fizic.Va multumesc pentru raspuns
In general dividendele sunt considerate bunuri proprii. Aceasta situatie poate fi rasturnat daca se probeaza ca societatea a fost infiintata ca urmare a contributiei ambilor soti.
Daca societate din care ati ridicat dividentele a fost infiinta in perioada dinainte de casatorie atunci aveti o sansa,(functie de avocat,depinde cand a inregistrat societatea profitul respectiv.) dar in cazul care societatea a fost infiintata dupa ce v-ati casatorit atunci nici o sansa, este bun comun si S.C. si bunurile cumparate cu acei bani.
se partajeaza numai bunuri existente . dividende ca erau proprii, ca erau comune, daca le-ati cheltuit, nu le mai aveti de impartit