Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Domeniu privat al unitatii administrativ-teritoriale
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Domeniu privat al unitatii administrativ-teritoriale

Care este baza legala pentru trecerea unui imobil (casa cu chirias) in proprietatea privata a localitatii, avand in vedere ca in CF apare Statul roman?
Hm...pai daca este proprietate privata a Statului Roman, i se aplica regimul juridic de drept comun. Faceti o solicitare catre Ministerul Finantelor (care reprezinta legal Statul Roman) sa aprobe transmiterea bunului in cauza catre domeniul privat al UAT, prin una din modalitatile prevazute de lege (donatie, concesiune, v-c, etc).
Este doar o varianta.
Atunci vedeti HG 113/1992 .... im pare rau ... sunt in concediu si nu pot sa verific.