Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... societate in nume colectiv
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

societate in nume colectiv

la solicitarea lichidatorului judiciar judecatorul sindic a autorizat executarea silita a asociatilor societatii in nume colectiv. nici unul dintre creditori nu a avansat sumele necesate exec silite.
s-a formulat raport final. si obiectiuni din partea creditorului bugetar care este si majoritar solicitanduse continuarea procedurii pentru formularea cererii de raspundere, intrucat dispozitiile legale invocate, respectiv art. 138 si parca are 126 (cel cu autorizarea) din legea nr. 85 nu se exclud. s-a aratat totodata faptul ca inchiderea procedurii nu mai asigura indestularea creditorilor, mai ales a celui bugetar, intrucat acesta pune inxecutare doar sentintele de raspundere conform CPF prin derogare de la legea insolventei.
intrebarea este nu se poate atrage raspunderea pentru asociatii SNC conform art. 138? textul de lege nu prevede nici o limitare, chiar daca fata de acestia s-a autorizat la un moment dat exec silita conform art. 126(parca).
multumesc
SNC nu are raspundere limitata. Cred ca aveti dreptate ca se pot urmari asociatii pana la indestularea creditorilor.