Forum Discuţii juridice Executare silită contract de imprumut incheiat la notar
Discuție deschisă în Executare silită

contract de imprumut incheiat la notar

Buna seara, am si eu o problema am imprumutat pe data de 18 oct 2007 unei persoane o suma importanta de bani urmand sa imi dea banii pana la data de 30 oct 2007 lucru care nu s-a intamplat nici pana astazi .Atunci s-a incheiat un contract de imprumut la notar. As vrea sa imi spuneti cum as putea sa imi recuperez banii cel mai usor si sa nu dureze prea mult timp, s-ar putea face executare silita, mentionez ca pe contract srie : " subsemnatul X decar ca am primt sub forma de imprumut suma de ..., pe care ma oblig sa o restitui acestuia pana la data de 30 oct 2007.
Care ar fi termenul pentru executarea silita , in cat timp mi-as putea recupera banii?
in cazul in care la data fixata pentru scadenta nu se va restitui imprumutul atunci se va trece la executarea silita a debitorului imprumutat pana la concurenta sumei nerestituite" Se poate trece direct al executare silita?
In conditiile in care nu are nimic pe numele lui se mai poate face ceva iar daca urmeaza proces care ar fi termenul ?
criss1122, utilizator
din cate vad eu in contract aveti un pact comisoriu care il face sa fie executabil fara nici o hotarare judecatoreasca prealabila.. trebuie doar investit cu formula executorie si dus la un executor.. daca are sau nu bunuri in patrimoniu e alta treaba.. dvs trebuie sa faceti si sa depuneti toate diligentele pentru a va incadra intermenul d e 3 ani pentru a nu se prescrie..si inca ceva.. daca nua re nimic pe numlel lui si se constat acest fapt de executorul judecatoresc printr-un proces verbal de inchidere a executarii, aveti optiunea ca in termen de 60 zile sa-i faceti plangere la parchet pentru abuz de incredere
multumesc tare mult