avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj cu intelegere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj cu intelegere

Help!
Divortez, iar in urma intelegerii cu sotia ii cedez acesteia ,in urma unei tranzactii , apartamentul cumparat prin credit ipotecar.titular de credit este sotia.Eu sunt doar girant platitor.
Nu am suficient bani pentru plata taxei de timbru.stabilesc in urma intelegerii cu sotia o valoare a apartamentului si platesc taxa de timbru de 3 %.
Intrebarea este: Atata timpcat eu nu contest valoarea apartamentului in fata instantei poate judecatorul sa decida ca valoarea apartamentului este sub evaluata si sa decida o reevaluare respingand tranzactia?


Cel mai recent răspuns: ContSters97658 , utilizator 09:40, 26 Februarie 2010
taxa de 3% din valoarea partajabila o platiti oricum , indiferent ca faceti sau nu tranzactie de partaj !!
avantajul tranzatiei il reprezinta restituirea integrala a taxei de timbru achitate .
in tranzactie nu se poate trece o valoare ireala . puteti trece valoarea minima a imobilului , conform grilelor notarilor publici.

si in plus nu puteti face partajul daca banca creditoare nu-si da acceptul in acest sens.
Multumesc pt raspunsuri.
Taxa de timbru cand trebuie achitata? Inainte de prima infatisare,odata cu semnarea tranzactiei in fata judecatorului?
buna ziua!
aneterior, dar veti solicita instantei sa vi se restituie.
oricum nu uitati de banca sa isi dea acordul, si vedeti in ce conditii este de acord.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj bunuri imobile (terenuri si o casa) prin hotarare judecatoreasca dromaderu0105 dromaderu0105 Buna seara, Va rog sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea problema - dupa moartea tatalui am facut succesiunea (eu, fratele si mama - sotia defunctului) in ... (vezi toată discuția)
Partaj gagione gagione buna seara.se poate partaja un apartament ipotecat pe cale amiabila in instanta de judecata?la un astfel de proces se mai plateste taxa de timbru ca procent ... (vezi toată discuția)
Partaj matza00 matza00 ce acte-ti trebuiesc pt partaj in cazul in care inca de la prima infatisare exista intelegerea si tranzactia redactate?putem termina de la prima infatisare ... (vezi toată discuția)