Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Urgent ajutor....contestatie proces verbal.
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Urgent ajutor....contestatie proces verbal.

Aseara undeva in jurul orelor 23:00 am plecat de la un restaurant cu prietenii mei.(resteurantul se afla intre orasul voluntari si afumati, mentionez ca eu locuiesc in Voluntari) La iesirea din restaurant m-am asigurat ca nu trece nici o masina si am efectat manevra "la stanga". La circa 100 m m-a oprit un echipaj de politie. Se apropie agentul de geamul meu si imi cere actele la control. Le dau, si imi spune ca am trecut pe lina dubla continua.Nu am zis nimic.Dansul s-a dus la el in masina si a inceput sa completeze procesul verbal, la circa 15 min imi face "flash" , ma dau jos din masina si ma duc la geamul dansului. Imi spune ca imi da amenda 450 Ron in 48 de ore si 6 puncte pe permis.Am zis ok si mi-a cerut sa semnez procesul verbal. Am refuzat acest lucru si a zis sa ma duc la masina mea ca v-a veni el. La circa inca 5 minute imi da iar "flash".Ma duc iar la geamul dansului si ma intreaba dak am rovinieta. I-am zis ca nu am pentru ca nu stiam k dak eu stau in ilfov imi trebuie si rovinieta pentru ilfov. M-a aburit el ca ma aflu pe un drum national bla bla bla...si pentru ca nu am vrut sa-i ii semnez procesul verbal, mi-a adaugat la amenda care deja o facuse inca 1000 Ron....suma totala a amenzii fiind de 1900 iar in 48 de ore 950, pe langa asta a zis ca imi retine si talonul masinii.M-am uitat ciudat la el si mi-a zis ca oricum dak nu am semnat procesul verbal nici nu garanteaza ca o sa il primesc prin posta, si nu pot face nici contestatie fara el, si nici nu pot sa-mi mai iau talonul inapoi asa ca mai bine as face sa-l semnez dak nu vreau sa dau de draq.Pe procesul verbal scrie ca am refuzat sa semnez si totusi eu am semnat ulterior. Ce sa fac....as dori sa fac o contestatie insa nu stiu dak am sanse de reusita? Si nici bani nu am sa platesc amenda. Ce as putea face?
art.16 din OG 2/2001

(1) Procesul-verbal de constatare a contraventiei va cuprinde in mod obligatoriu: data si locul unde este
incheiat; numele, prenumele, calitatea si institutia din care face parte agentul constatator; datele personale
din actul de identitate, inclusiv codul numeric personal, ocupatia si locul de munca ale contravenientului;
descrierea faptei contraventionale cu indicarea datei, orei si locului in care a fost savarsita, precum si
aratarea tuturor imprejurarilor ce pot servi la aprecierea gravitatii faptei si la evaluarea eventualelor pagube
pricinuite; indicarea actului normativ prin care se stabileste si se sanctioneaza contraventia; indicarea
societatii de asigurari, in situatia in care fapta a avut ca urmare producerea unui accident de circulatie;
posibilitatea achitarii in termen de 48 de ore a jumatate din minimul amenzii prevazute de actul normativ,
daca acesta prevede o asemenea posibilitate; termenul de exercitare a caii de atac si organul la care se
depune plangerea.
(7) In momentul incheierii procesului-verbal agentul constatator este obligat sa aduca la cunostinta
contravenientului dreptul de a face obiectiuni cu privire la continutul actului de constatare. Obiectiunile sunt
consemnate distinct in procesul-verbal la rubrica "Alte mentiuni", sub sanctiunea nulitatii procesului-verbal.
Art. 17. - Lipsa mentiunilor privind numele, prenumele si calitatea agentului constatator, numele si
prenumele contravenientului, iar in cazul persoanei juridice lipsa denumirii si a sediului acesteia, a faptei
savarsite si a datei comiterii acesteia sau a semnaturii agentului constatator atrage nulitatea procesuluiverbal.
Nulitatea se constata si din oficiu.
Art. 26. -
(1) Daca agentul constatator aplica si sanctiunea, iar contravenientul este prezent la incheierea procesuluiverbal
acestuia copia de pe acesta si instiintarea de plata se inmaneaza contravenientului, facandu-se
mentiune in acest sens in procesul-verbal. Contravenientul va semna de primire.
(2) Dispozitiile alin. (1) se aplica si fata de celelalte persoane carora trebuie sa li se comunice copia de pe
procesul-verbal, daca sunt prezente la incheierea acestuia.
(3) In cazul in care contravenientul nu este prezent sau, desi prezent, refuza sa semneze procesul-verbal,
comunicarea acestuia, precum si a instiintarii de plata se face de catre agentul constatator in termen de cel
mult o luna de la data incheierii.
Art. 27. - Comunicarea procesului-verbal si a instiintarii de plata de face prin posta, cu aviz de primire,
sau prin afisare la domiciliul sau la sediul contravenientului. Operatiunea de afisare se consemneaza intr-un
proces-verbal semnat de cel putin un martor.
Bun si ce as putea face in situatia asta? Se merita sa fac contestatie sau nu?
ryciu, utilizator
Poti contesta p-v pe motive de forma ( adica nu contine toate elementele obligatorii prevazute de art.16 din OG2/2001) sau motive de fond ( fapta constatata nu este incadrata in art de lege potrivit sau sanctiunea data nu corespunde cu fapta prevazuta in p-v).
Eu nu am studii in materie de drept , ci numai cunostinte acumulate din citirea forumurilor de specialitate.,asa ca nu stiu daca exprimarea mea este corecta in termeni juridici.Oricine este liber sa ma corecteze daca considera necesar
Pai, hai sa vedem: incearca sa reproduci aici exact ceea ce scrie in p-v si analizam impreuna

ar fi foarte interesant sa ne comunicati art din lege, pentru care v-a sanctionat la lipsa rovinieta. Din cate stiu eu aceasta se aplica doar de cei de la Compania de autostrazi si drumuri, cei drept in prezenta unui politst de la rutiera.
Dati-ne mai multe amanunte