Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj voluntar partial?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj voluntar partial?

Buna ziua, este posibil de realizat partajul voluntar partial in cazul unui imobil?
Partajul voluntar in integralitatea masei partajabile ,da este posibil
Partajul voluntar partial ,nu este posibil
buna ziua!
ce intra in masa partajabila?
doar acest imobil sau mai exista si alte bunuri?
se poate face un act de partaj voluntar, partial pe o parte din bunuri, iar asupra celorlalte sa nu se sisteze starea de coproprietate.
...partajul partial e posibil doar atunci cand se tinde spre stingerea unei stari de indiviziune...partajul partial nu e posibil atunci cand se tinde spre sistarea starii de coproprietate...diferentiere intre indiviziune si coproprietate S-A MAI FACUT PE FORUM...