Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... insolventa-abuz de incredere
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

insolventa-abuz de incredere

buna ziua! societatea pe care o detine sotul meu a intrat in procedura de insolventa la cererea sa . Unul dintre creditori l-a chemat la politie sub pretextul,,abuz de incredere".Ce se poate intampla,mai ales ca el nu este in tara. mentionez ca au fost informati de situatia de insolventa inca de la inceput multumesc!
Daca aveti dovada ca ei au fost informati, este bine.
Daca s-a numit un lichidator, luati legatura cu el si vedeti cum rezolvati cu bunul incredintat de creditor, negociati, poate il puteti returna si s-ar rezolva dosarul daca-si retrage plangerea. Consultati un avocat.
Oricum, sotul trebuie sa se prezinte la politie.
Buna ziua.
Abuzul de încredere este definită ca fapta care constă în însusirea unui bun mobil al altuia ,detinut cu orice titlu ,sau dispunerea de acel bun pe nedrept,ori refuzul de a-l restitui.
Deci verificaţi împreună cu juristul firmei,sau un avocat despre ce ar putea fi vorba.