Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensii pt limita de varsta si invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensii pt limita de varsta si invaliditate

va rog sami spuneti daca o persoana de 64 ani care beneficiaza de pensie pt limita de varsta poate beneficia si de pensie de invaliditate sau altfel de pensie avand in vedere ca are o semipareza si nu se poate gestiona singura
1. Sistemul public de pensii nu acorda decat un singur fel de pensie.
2. Incercati la Serviciul pentru persoane cu handicap, poate obtineti o indemnizatie lunara.
Potrivit art. 84, alin. (1) din Legea nr. 19/2000, persoanele care au implinit varsta standard de pensionare nu mai pot solicita inscrierea la pensia de invaliditate.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea