Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... bani imprumutati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

bani imprumutati

am imprumutat o persoana cu o suma de bani si singur inscris pe care l-am facut cu privire la imprumut este o declaratie notariala prin care debitorul recunoaste ca a primit suma
Am imprumutat persoana cu suma de bani in 2008 si singurul act facut cu aceasta a fost o simpla declaratie data de debitor in fata notarului, in care recunoaste ca a primit suma de bani fara a fi mentionat un termen de restituire sau ca suma a fost data ca imprumut. in urma cu 3 saptamani i-am facut debitorului o notificare in care i-am solicitat restituirea sumei pana la data de 20.03.2010 la care nu am primit raspuns desi am confirmarea primirii notificarii. Se mai poate face ceva pentru a-mi recupera banii?
da, se poate face.
ulterior datei de 20.03.2010, se va putea introduce o actiune pt restituirea acestei sume.
multumesc!