Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozite si taxe locale persoane juridice
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozite si taxe locale persoane juridice

Am depus declaratia de impunere pentru teren si constructii pentru impozit la organul fiscal si mi-au solicitat copii dupa ultima balanta de verificare sau fisa mijlocului fix, factură fiscală, proces verbal de recepţie şi alte documente justificative.
Este corect? Care este baza legala?(Sunt persoane juridica)
da, balanta de verificare pt a verifica daca declaratiile sunt corect intocmite si v-au crescut valorile impozabile , care tb dovedite cu acte . Doar amaratul cela de Cod fiscal e vinovat de toate cele ce sunt scrise in el #-o.
Inspectorii au procedat corect
ART. 56 Cod procedura fiscala
Prezentarea de înscrisuri
(1) În vederea stabilirii stării de fapt fiscale, contribuabilul are obligaţia să pună la dispoziţie organului fiscal registre, evidenţe, documente de afaceri şi orice alte înscrisuri. În acelaşi scop, organul fiscal are dreptul să solicite înscrisuri şi altor persoane cu care contribuabilul are sau a avut raporturi economice sau juridice.