avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozite si taxe locale persoane juridice
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozite si taxe locale persoane juridice

Am depus declaratia de impunere pentru teren si constructii pentru impozit la organul fiscal si mi-au solicitat copii dupa ultima balanta de verificare sau fisa mijlocului fix, factură fiscală, proces verbal de recepţie şi alte documente justificative.
Este corect? Care este baza legala?(Sunt persoane juridica)
Cel mai recent răspuns: danike , utilizator 12:04, 27 Februarie 2010
da, balanta de verificare pt a verifica daca declaratiile sunt corect intocmite si v-au crescut valorile impozabile , care tb dovedite cu acte . Doar amaratul cela de Cod fiscal e vinovat de toate cele ce sunt scrise in el #-o.
Inspectorii au procedat corect
ART. 56 Cod procedura fiscala
Prezentarea de înscrisuri
(1) În vederea stabilirii stării de fapt fiscale, contribuabilul are obligaţia să pună la dispoziţie organului fiscal registre, evidenţe, documente de afaceri şi orice alte înscrisuri. În acelaşi scop, organul fiscal are dreptul să solicite înscrisuri şi altor persoane cu care contribuabilul are sau a avut raporturi economice sau juridice.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reluare inspectie fiscala partiala cezara costina cezara costina In urma depunerii decontului de tva pt.luna ianuarie 2009 cu optiunea de rambursare tva, s-a initiat inspectia fiscala partiala pt.verificarea documentelor ... (vezi toată discuția)
Majorare valoare mijloc fix. pasi de urmat la taxe locale marianconta marianconta Buna seara. Am majorat valoarea unui mijloc fix si as vrea sa stiu ce pasi trebuie sa urmezi pentru actualizarea valorii la [i][u]directia de impozite si taxe ... (vezi toată discuția)
Documente anarhy2004 anarhy2004 am si eu o intrebare? am o firma unde incasez cash si cu cardul am o intrebare de ce documente am nevoie la sediul firma adica registru casa , nir, ... (vezi toată discuția)