Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... obligatia legala a inmatricularii unui autoturism
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

obligatia legala a inmatricularii unui autoturism

Am cumparat o masina sh dar n-am inscris-o pe numele meu.Pot circula pe drumurile publice cu ea asa ? Este radiata de la circa financiara , am talon, am rca, am ITP , am cartea de identitate a masinii, am copie de pe BI al proprietarului dar intrebarea mea e cat pot sa circul cu ea neinscrisa pe numele meu ?
~ Conținut șters la cerere ~
Puteti circula asa, in mod legal, 30 de zile. De altfel, obligatia inmatricularii pe numele dvs. in acest termen este stipulata si pe contractul de vanzare-cumparare tipizat pe care l-ati incheiat in trei exemplare cu vanzatorul (tocmai ca "publicitate" a prevederii legale mentionate). Depasirea termenului va determina nu numai sanctiunea prevazuta de legislatia rutiera, dar si nevalabilitatea certificatului de inmatriculare in fata societatii de asigurari, in cazul unui accident rutier produs de dvs.
Tot in termen de 30 de zile aveti obligatia declararii achizitionarii bunului si la organul fiscal local, pentru stabilirea si plata impozitului datorat. Depasirea acestui termen atrage sanctiunea amenzii (30 RON).
Interventie moderator

Ati raspuns deschizand un alt topic, in alt forum. Va rog sa postati toate intrebarile aici.
Vi s-a raspuns cum este legal sa procedati. Daca doriti sa stiti cum sa incalcati prevederile legale, ati gresit site-ul.

Gabriela Pintea

iulia bumbu a scris:
Pai de unde stie agentul de circulatie ca masina e vanduta si neinscrisa? Poate fi imprumutata pur si simplu de la un vecin..... nu? Ce dovada are ca nu-i asa? Eu circul de 2 ani cu masina in conditiile de mai sus dar ma intereseaza daca trebuie musai sa o inscriu pe numele meu sau pot circula in continuare asa.