Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale ce model de contract trebuie sa fac?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

ce model de contract trebuie sa fac?

Buna seara,
Detin o societate de schimb valutar care are un punct de lucru inchiriat de la o persoana fizica(un spatiu comercial), cu contract de inchiriere inregistrat la fin.Firma de schimb nu poate avea profit decat din activitatea de schimb conform reglementarilor(are doar un cod caen unic).Mai detin doua societati :una de amanet si una de comert si doresc ca in acel spatiu sa functioneze toate cele trei firme in care eu sunt asociat.Nu stiu ce contract sa fac intre ele.(contractul de inchiriere este pe soc de schimb valutar).In contractul de inchiriere facut se specifica ca proprietarul este de acord cu activitati ca :schimb valutar, amanet, xerox, publicitate, papetarie, etc.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Buna seara.
1.Prima varianta-cu acordul proprietarului spatiului 2 contracte de subinchiriere de la soc.de schimb valutar (unul cu soc.de amanet si unul cu soc.de comert) achitand chiria soc.de schimb valutar.
2.Contracte de comodat.
Succes!
Cu respect,Alexa...
cel mai potrivit, dat fiind ca nu aveti voie pe schimb valutar sa scoateti bani din alta activitate, contractul de comodat.. bafta!
Multumesc pentru raspuns.Am inteles ca cei de la Reg Com nu ar accepta un contract de comdat intre doua SRL uri pentru ca ele sunt constituite pentru a obtine profit iar la comodat se da ceva gratis cu titlu de folosinta.Stiti ceva in genul asta?