avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1128 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Va rog un sfat despre TESTAMENT!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Va rog un sfat despre TESTAMENT!

Un batran cu care sunt prieten si pe care l-am ajutat si am avut grija de el simte ca nu mai are mult de trait. Nu are parinti, sotie si nici copii. Are cativa frati prin alte judete, dar care nu tin legatura cu el si care nu l-au vazut de ani buni. Ar vrea sa-mi lase apartamentul lui mostenire prin testament notarial. Nu vrea sa lase nimic fratilor, pentru ca nu l-au ajutat cu nimic. Acest testament poate fi contestat sau atacat de acesti frati? Este o metoda sigura acest testament? Mentionez inca odata ca batranul este cel care isi face griji, pentru ca nu vrea ca fratii cei haini sa profite dupa moartea lui.
Multumesc anticipat de raspunsuri!
Ultima modificare: Vineri, 1 Decembrie 2006
letbejustice, utilizator
Cel mai recent răspuns: teodorzarna@yahoo.com , utilizator 20:01, 5 Decembrie 2006
Cea mai sigura treaba pt cel in dubii este un contract de intretinere sau de vanzare cumparare cu clauza de intretinere.Este obligatoriu a se incheia in fata notarului,deci, da,trebuie suportate taxele aferente
Ultima modificare: Marți, 5 Decembrie 2006
paulvm, utilizator
fratii nu sunt rezervatari.
Nu,fratii si surorile nu sunt mostenitori rezervatari,ca atare printr-un testament persoana respectiva,care nu are copii,poate lasa intreaga masa succesorala unei persoane straine,fara ca ulterior testamentul intocmit potrivit legii,sa fie anulat.-
Asa cum ati mai fost sfatuit,eu v-as recomanda sa-i propuneti persoanei in cauza sa incheiati la notar un contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere,sau sa va vanda nuda proprietate,iar el isi rezerva dreptul de uzufruct viager .-

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testament myty67 myty67 O batrânică se roagă de mine, ptr. a avea grijă de ea şi vrea să imi lase casa de la ţară,ca moştenire prin testament....sincer nu ştiu ce să fac, ... (vezi toată discuția)
Contract intretinere elenus.pisi elenus.pisi Buna ziua! Am facut cu bunica mea un contract de intretinere in urma creia ea mi-a lasat casa. Vreau sa stiu daca dupa decesul ei imi poate ataca cineva ... (vezi toată discuția)
Drepturile asupra unui testament in care sunt implicati si alti membrii ai familiei ContSters215993 ContSters215993 Problema mea este urmatoarea: am grija de o batranica a carui sot a murit in urma cu 15 ani. Aceasta doreste ca dupa moartea dumneaei apartamentul sa-mi revina ... (vezi toată discuția)