Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Va rog un sfat despre TESTAMENT!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Va rog un sfat despre TESTAMENT!

Un batran cu care sunt prieten si pe care l-am ajutat si am avut grija de el simte ca nu mai are mult de trait. Nu are parinti, sotie si nici copii. Are cativa frati prin alte judete, dar care nu tin legatura cu el si care nu l-au vazut de ani buni. Ar vrea sa-mi lase apartamentul lui mostenire prin testament notarial. Nu vrea sa lase nimic fratilor, pentru ca nu l-au ajutat cu nimic. Acest testament poate fi contestat sau atacat de acesti frati? Este o metoda sigura acest testament? Mentionez inca odata ca batranul este cel care isi face griji, pentru ca nu vrea ca fratii cei haini sa profite dupa moartea lui.
Multumesc anticipat de raspunsuri!
letbejustice, utilizator
Cea mai sigura treaba pt cel in dubii este un contract de intretinere sau de vanzare cumparare cu clauza de intretinere.Este obligatoriu a se incheia in fata notarului,deci, da,trebuie suportate taxele aferente
paulvm, utilizator
fratii nu sunt rezervatari.
Nu,fratii si surorile nu sunt mostenitori rezervatari,ca atare printr-un testament persoana respectiva,care nu are copii,poate lasa intreaga masa succesorala unei persoane straine,fara ca ulterior testamentul intocmit potrivit legii,sa fie anulat.-
Asa cum ati mai fost sfatuit,eu v-as recomanda sa-i propuneti persoanei in cauza sa incheiati la notar un contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere,sau sa va vanda nuda proprietate,iar el isi rezerva dreptul de uzufruct viager .-