Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa de poluare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa de poluare

Ce parere aveti, se poate introduce o actiune de restituire a taxei de poluare fara a parcurge procedura prealabila? Problema e urmatoarea, desi nu am primit o decizie de impunere am achitat taxa in august 2009, si nu am contestat nimic. Daca fac acum o cerere de restituire la instanta va fi considerata tardiva pentru ca au trecut mai mult de 6 luni?
Fără parcurgerea procedurii prealabile instanța va respinge cererea Dvs. Solicitați organului fiscal la care ați plătit taxa să vă restituie suma achitată, parcurgeți recursul grațios și în funcție de răspuns, dacă va fi cazul atacați în contencios răspunsul primit de la DFP.