Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... angajare din somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

angajare din somaj

Incepind din 3.03 2010 mi se desfiinteaza locul de munca ,i-mi expira preavizul.Nu mi sa eliberat inca cartea de munca pina peste 2saptamini.Pot sa mi depun actele de somaj ?ajutorul de somaj se acorda din data in care inceteaza contractul de munca sau din data in care se depun actele?Daca ma angajez la o alta unitate din luna aprilie de ce avantaje beneficiez?
Ajutorul de somaj se datoreaza din data cand depuneti actele.
Daca va angajati veti beneficia de 30% din cuantumul ajutorului de somaj datorat pe intreaga perioada in care ati fi avut dreptul la somaj.
1. Daca depuneti dosarul de somaj in termen de 30 de zile de la data concedierii veti primi indemnizatia de somaj de la data concedierii.
2. Daca depuneti dosarul dupa cele 30 de zile (dar nu mai tarziu de 12 luni) veti primi indemnizatia de somaj de la data depunerii dosarului.