Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contestatie decizie concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contestatie decizie concediere

Buna ziua,
Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac in cazul in care am facut contestatie pentru desfiintarea postului si nu s-a tinut cont de situatia familiala in conditiile in care erau doua posturi identice.Maine sunt chemata in instanta si nu stiu cam ce ar trebui sa fac. Trebuie cumva sa merg cu un avocat?

Va multumesc.
ar fii indicat... va puteti reprezenta si singura!
Sa inteleg ca 2 soti sunt angajatii la aceeasi firma, nu?!
Se concedieaza cel cu venitul cel mai mic, atata timp cat este pe un post restructurabil. daca nu au respectat asta nu cred ca sunt prea multe conditii sa va fie anulata concedierea si safi- reincadrata.
Buna seara
Nu suntem doi soti angajati la aceeasi firma.Cand am spus situatie familiala m-am referit la faptul ca nu s-a tinut cont de aceasta intre mine si colega mea care ocupa acelasi post ca si al meu, eu avand un copil in intretinere .
Angajatorul poate decide concedierea salariatului în situaţia în care locul de muncă ocupat este desfiinţat ca urmare a dificultăţilor finaciare sau a reorganizării activităţii.
Criteriile de care se tine seama in cazul unor concedieri individuale ar trebuie sa se regaseasca in CCM la nivel de unitate sau R.I. ... in prezent, numai pentru concedierile colective sunt prevazute anumite criterii in situatia in care angajatorul efectueaza procedeaza la astfel de concedieri.