Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacere contract de munca. A trecut 50 zile de la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacere contract de munca. A trecut 50 zile de la proces. Sentinta nu a venit. In minuta scrie clar ca am castigat.

Desfacere contract de munca. A trecut 50 zile de la proces. Sentinta nu a venit. In minuta scrie clar ca am castigat. Am facut cerere la director pt reincadrare de 25 zile. Ii pot face plangere penala (art. 83, 84 din legea 168/1999) fara sentinta, doar pe baza minutei? Da sau nu? Ms
Nu , nu puteti face plingere penala numai pe baza minutei . Daca primiti hotararea judecatoreasca , ea fiind executorie de drept , va adresati angajatorului prin care solicitati reintegrarea dvs. in munca si plata drepturilor salariale : atasati si o copie duipa hotararea judecatoreasca .
Trebuie sa aveti hotararea judecatoreasca si apoi sa faceti cerere de reintegrare, iar in caz ca nu da curs acelei cereri sa va adresati Parchetului sau Politiei cu o plangere penala ... posibil sa declare recurs si sa solicite suspendarea executarii acelei hotarari, pana la pronuntarea instantei de recurs.