Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... am primit o deciziesi somatie de la casa de pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

am primit o deciziesi somatie de la casa de pensii

buna, am primit pensie de urmas pana in vara 2008 fiindca am facut doar primul an de facultate apoi renuntand la studii. acum cateva zile am primit o somatie care spune: ``In baza art. 145 din Ordonanta Guvernului nr.92/2003 privind Codul de procedura fiscala,va instiintam ca figurati in evidentele Casei Judetene de pensii(orasul) cu urmatoarele sume de plata pentru care s-a pornit executarea silita in temeiul titlului executoriu( numarul dosarului) a carui copie v-o transmitem alaturat.Natura obligatiei bugetare-Pensie incasata necuvenit pentru perioadele:11.11.2007-31.11.2007 si 01.03.2008-31.03.2008.``

pe aceasta SOMATIE numele este gresit.coincide prenumele adresa cnp si numarul dosarului dar pe urmatoarea pagina care este DECIZIA, numele este bine la fel si celelalte date insa perioada de noiembrie si martie e trecuta gresit.

in decizie e trecut: ``Urmare a examinarii actelor din dosarul de pensionare nr. ****** s-a constatat faptul ca in perioadele 01.11.2007-30.11.2007 si 01.03.2008-31.03.2008 s-a creat un debit la bugetul asigurarilor sociale de stat in suma de 220lei.Motivul debitului :reordonantare dubla,achitat de 2 ori.
Prezenta deciziei constitue titlu executoriu conform art.187 alin. 4 din legea 19/2000``

sunt nelamurita la motivul debitului si de unde atatea greseli?pana ajung la casa de pensii sper sa primesc cateva pareri.

multumesc
Din ceea ce ati scris rezulta ca v-a fost trimisa de doua ori pensia de urmas in lunile noiembrie 2007 si martie 2008. Cautati taloanele de pensie si vedeti daca ati primit sume duble in aceste doua luni (sau extrase de cont, daca plata s-a efectuat prin banca).

Daca le-ati primit, trebuie sa le restituiti, conform art. 187 din Legea nr. 19/2000:
Art. 187 - (1) Sumele încasate necuvenit cu titlu de prestaţii de asigurări sociale se recuperează de la beneficiari în termenul de prescripţie de 3 ani.

Daca nu le-ati primit, trebuie sa discutati cu cei de la pensii.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea