Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... conditie pusa de angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

conditie pusa de angajator

Incepind din aceasta luna voi fi somer.Am o oferta la o alta intreprindere cu un salar mult mai mic decit cel avut anterior.As accepta,dar angajatorul mi- a spus ca trebuie sa semnez un contract cum ca nu voi pleca din intreprindere timp de minim 3ani.As vrea sa stiu daca este legal sa mi se puna astfel de conditii la angajare?
Nu este legal, dar in masura in care dvs semnati, contractul devine aplicabil, ca fiind legea dintre parti. Nu v-as recomanda sa semnati asa ceva, nu puteti sti ce alte oferta gasiti in acesti 3 ani.
Este legala clauza doar in cazul in care societatea va va plati ceva cursuri.
In alt caz este ilegala cererea angajatorului.
Cel mai bine este sa discutati cu angajatorul si sa vedeti pentru ce va cere asa ceva. Daca este vorba de vreun curs poate incheia un act aditional in conditiile legii la finalizarea cursurilor sau in timpul cursurilor.