avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... ca persoana fizica autorizata,ce dari am de platit la ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

ca persoana fizica autorizata,ce dari am de platit la stat?

vreau sa devin pers fizica autorizata si nu stiu care e diferenta dintre asta si o societate comerciala.ma intreseaza pt a desfasura o activitate in turism.
Cel mai recent răspuns: legalmgm , utilizator 21:10, 2 Martie 2010
Obligatiile PFA fata de BS si BASS( fonduri):

Calcul conf. Norma de venit
Impozitarea pe norma de venit inseamna:
1. Statul stabileste anual o norma de venit pentru fiecare activitate pe fiecare judet.
2. PFA plateste impozit pe profit de 16% (cota unica) din respectiva norma, indiferent de nivelul real al veniturilor.
3. Daca PFA este si angajat cu contract de munca, norma este redusa cu 50%.

Calcul conf. Sistemul real
Sistemul real de impozitare presupune aplicarea cotei unice de impozitare la veniturile nete. Anual, contributiile se achita in felul urmator:
1. Asigurarile de sanatate = 5.5%,
2. Asigurarile se sanatate sunt deductibile (se scad din venitul brut),
3. La acestia se aplica cota unica de impozit pe profit de 16%,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Informatii in legatura cu impozitare pfa lupascora lupascora buna ziua, in primul rand imi cer scuze daca am gresit deschizand un subiect nou insa nu stiam unde sa scriu. Vreau sa deschid PFA pt a putea face un web-site ... (vezi toată discuția)
Ce taxe se paltesc la pfa? liveomars liveomars Buna ziua, Ma intereseaza la PFA ce taxe se platesc: 16 % impozit pe venitul net sau brut? 5.5% CAS din net sau brut? 31.5 % pensii din net sau ... (vezi toată discuția)
Obligatiile pfa fata de bs si bass(fonduri) ContSters109653 ContSters109653 Caut sa gasesc un raspuns competent si corect vis a vis de obligatiile unei persoane fizice autorizate care obtine venituri in sistem real . Multumesc (vezi toată discuția)