Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... ca persoana fizica autorizata,ce dari am de platit la ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

ca persoana fizica autorizata,ce dari am de platit la stat?

vreau sa devin pers fizica autorizata si nu stiu care e diferenta dintre asta si o societate comerciala.ma intreseaza pt a desfasura o activitate in turism.
Obligatiile PFA fata de BS si BASS( fonduri):

Calcul conf. Norma de venit
Impozitarea pe norma de venit inseamna:
1. Statul stabileste anual o norma de venit pentru fiecare activitate pe fiecare judet.
2. PFA plateste impozit pe profit de 16% (cota unica) din respectiva norma, indiferent de nivelul real al veniturilor.
3. Daca PFA este si angajat cu contract de munca, norma este redusa cu 50%.

Calcul conf. Sistemul real
Sistemul real de impozitare presupune aplicarea cotei unice de impozitare la veniturile nete. Anual, contributiile se achita in felul urmator:
1. Asigurarile de sanatate = 5.5%,
2. Asigurarile se sanatate sunt deductibile (se scad din venitul brut),
3. La acestia se aplica cota unica de impozit pe profit de 16%,