Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... teren revendicat cu constructii pe el
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

teren revendicat cu constructii pe el

vreau sa cumpar un teren care a fost atribuit proprietarului in urma unei revendicari.Pe el se afla niste garaje construite cu autorizatie de la primarie, bineinteles inainte de a fi revendicat si atribuit actualului proprietar.Acele garaje se pot desfiinta?
proprietarul terenului se prezuma ca e si proprietarul constructiilor.. evident, daca nu le revendica nimeni, se pot desfiinta sau ce vreti, aia faceti cu ele...
daca cineva pretinde un drept asupra lor situatia difera.. daca e sau nu constructor de rea sau de buna credinta...
Pai nu e de rea credinta caci are autorizatie de la primarie.Si garajele sunt folosite in mod curent.