Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... recuperare garantie buna executie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

recuperare garantie buna executie

Am incheiat un contract cu o firma pentru realizarea unor lucrari de constructie. Prin contract s-a prevazut constituirea unei garantii de buna executie. Garantia s-a depus in contul de garantii al constructorului in cuantum de 5% din valoarea fiecarei facturi emise. Constructorul a intrat in faliment inainte de finalizarea lucrarilor. Lucrarile s-au realizat in proportie de 70% . Pot sa-mi recuperez acesta garantie ? Ce anume trebuie sa fac pentru a recupera aceste sume? Firma care se ocupa de lichidarea firmei constructoare ne-a comunicat ca putem merge sa ne recuperam sumele din contul de garantii. Credeti ca se poate?
bineinteles ca se poate, cu o singura conditie, ca acel cont de garantie sa nu fie acelasi cu contul curent.
in mod normal, cad se procedeaza astfel, adica garantia se constituie sub forma de retineri succesive din facturile emise, constructorul e obligat sa deschida un cont la dispozitia beneficiarului, la care el- constructorul- nu are acces desi este pe numele lui. asta-i regula!
daca s-a procedat asa atunci contul este la dispozitia dumneavoastra, si puteti transmite bancii ce vreti sa se intample cu banii existenti.
insa.....trebuie sa cititi cu atentie contractul pentru ca nu puteti incasa intreaga garantie de buna executie fara ca acest lucru sa fie prevazut in contract. de regula exista clauze contractuale care prevad ce se intampla in cazuri de faliment sau de neexecutare a obligatiilor contractuale, sau de forta majora.