Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea legea 330/2009
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

legea 330/2009

Buna ziua. Am urmatoarea problema: pana in luna februarie am lucrat in MApN, ca si cadru militar. am trecut in tezerva dupa mai mute piedici puse de MApN, prima cerere de trecere in rezerva fiind facuta in septembrie 2009. In septembrie 2009 inca mai era in vigoare legea 138/1999. Trecerea in rezerva s-a facut conform art 85, lit e) din legea 80/1995 cu aplicarea og7/1999 art 8. Conform legii 138/1999 mai trebuia sa beneficiez de 10 solde ca si un ajutor. Aici apare problema, conform legii 330/2009 a nu mai am dreptul sa beneficiez de aceste solde, dar de ce cei care au drept de pensie mai beneficiaza inca de aceste solde care erau prevazute si in legea 138/1999? Consider ca se face o discriminare, de fapt pentru cei cu drept de pensie se acorda doua drepturi. Ma refer la soldele la care au dreptul conform Anexei IV/2 lit. 2. Va rog sa imi spuneti ce sanse de reusita am intrucat vreau sa actionez in instanta statul roman si sa continui si la CEDO daca nu mi se solutioneaza aceasta problema in Romania
Iata ce prevede Legea 138/199:
ART. 32
(1) Cadrele militare în activitate trecute în rezerva în baza art. 85 alin. 1 lit. c)-e)
din Legea nr. 80/1995 si care nu îndeplinesc conditiile de pensie primesc un ajutor
neimpozabil egal cu zece solde lunare brute, stabilit în raport cu solda lunarã bruta
avutã în luna schimbãrii pozitiei de activitate.
(2) In cazul în care cadrele militare în activitate trecute în rezerva în baza art. 85
alin. 1 lit. c)-e) din Legea nr. 80/1995 sunt apte de munca, dar nu se pot încadra din
lipsa de locuri de munca corespunzãtoare pregãtirii lor, mai beneficiazã de:
a) plata unui ajutor, începând cu data de întâi a lunii urmãtoare celei în care a avut
loc trecerea în rezerva si pana la încadrarea în munca, fãrã a depãsi durata maxima
prevãzutã de lege pentru acordarea ajutorului de somaj, în raport cu vechimea
efectivã ca militar si ca salariat civil în cadrul acestor ministere si institutii centrale,
calculat astfel:
- 50% din solda lunarã bruta avutã în luna schimbãrii pozitiei de activitate, din care
s-a dedus impozitul prevãzut de lege, pentru cei care au o vechime efectivã de pana
la 5 ani inclusiv;
- 55% din solda lunarã bruta avutã în luna schimbãrii pozitiei de activitate, din care
s-a dedus impozitul prevãzut de lege, pentru cei care au o vechime efectivã de la 5
pana la 15 ani inclusiv;
- 60% din solda lunarã bruta avutã în luna schimbãrii pozitiei de activitate, din care
s-a dedus impozitul prevãzut de lege, pentru cei care au o vechime efectivã de peste
15 ani;
b) plata unei alocatii de sprijin, dupã încetarea plãtii ajutorului prevãzut la lit. a), în
conditiile prevãzute de Legea nr. 1/1991 privind protectia socialã a somerilor si
reintegrarea lor profesionalã, republicatã, cu modificãrile ulterioare

Iata ce prevede Legea 330/2009
(1) Cadrele militare trecute în rezervă, poliţiştii şi
funcţionarii publici cu statut special din sistemul administraţiei
penitenciare, ale căror raporturi de serviciu au încetat, care nu
îndeplinesc condiţiile de pensie, fiind clasaţi ,,Apt limitat" sau ca
urmare a reorganizării unor unităţi, a reducerii unor funcţii din
statele de organizare şi pentru care nu sunt posibilităţi pentru a
fi încadraţi în alte funcţii corespunzătoare în aceeaşi unitate sau
în alte unităţi ori a împlinirii limitei de vârstă în grad, primesc un
ajutor egal cu zece solde lunare nete, respectiv zece salarii de
bază de încadrare nete avute în luna schimbării poziţiei de
activitate.
(2) În cazul în care persoanele aflate în situaţiile prevăzute la
alin. (1) sunt apte de muncă, dar nu se pot încadra din lipsă de
locuri de muncă corespunzătoare pregătirii lor, acestea mai
beneficiază de plata unui ajutor, stabilit în raport cu vechimea
efectivă în calitate de personal militar, poliţist, funcţionar public
cu statut special din sistemul administraţiei penitenciare şi
personal civil în instituţiile publice de apărare, ordine publică şi
siguranţă naţională, după cum urmează:
- 50% din solda lunară netă, respectiv salariul de bază de
încadrare net avut în luna schimbării poziţiei de activitate, pentru
cei care au o vechime efectivă de până la 5 ani inclusiv, dar nu
mai puţin de 1 an;
- 55% din solda lunară netă, respectiv salariul de bază de
încadrare net avut în luna schimbării poziţiei de activitate, pentru
cei care au o vechime efectivă cuprinsă între 5 şi 15 ani inclusiv;
- 60% din solda lunară netă, respectiv salariul de bază de
încadrare net avut în luna schimbării poziţiei de activitate, pentru
cei care au o vechime efectivă de peste 15 ani

Dupa cum observati prevederea s-a modificat doar in ceea ce priveste conditiile de acordare, respectiv in situatia in care vi se ofera un alt loc de munca in sistemul de aparare nu mai beneficiati de ajutorul mentionat .
Justetea acestei prevederi este discutabila ...care oricare alta prevedere legala generatoare de drepturi abrogata.
Lit (6) alin 3, Anexa IV/2 din legea 330/2009 anuleaza aceasta prevedere pentru cadrele militare care beneficiaza de plati compensatorii