Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... LUCRU IN ACORD GLOBAL
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

LUCRU IN ACORD GLOBAL

Buna seara!

Am lucrat in cercetare proiectare si eram platita in acord global+ore suplimentare, dar pentru dosarul de pensie nu se da adeverinta pentru salariul brut, in cartea de munca avem numai salarul de incadrare. Este normal sa nu primim pensie si pentru orele suplimentare si suma din acord.

Multumesc!
Care angajator, domnule avocat? L-ati sfatuit pe utilizator sa conteste decizia de pensie. Un asemenea litigiu se judeca in contradictoriu cu casa teritoriala de pensii, care, in mod evident, nu este fostul angajator al utilizatorului.

In litigiile de asigurari sociale sarcina probei revine reclamantului.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea