Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatia de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatia de crestere a copilului

Sunt insarcinata in luna a 5a avand un contract de munca din 21 august 2009 si cu o presusa data a nasterii in 9 iulie 2010, prin urmare in momentul nasterii mi se implinesc doar 10 luni de contract de munca mai apoi concediul postnatal mi se calculeaza la aceste luni de contract de munca?
Adica, exista sanse ca desi in momentul in care nasc avand acumulate doar 10 luni de cotizatie la stat sa beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului, cu ajutorul concediului postnatal?

multmumesc anticipat, Lazar Maria.
Concediul pre si post natal se iau in calculul celor 12 luni necesare.
OUG 148 Art. 1. - (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, în ultimul an anterior datei naşterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani .

Chiar daca medicalul de maternitate se ia in considerare la calculul perioadei de 12 luni...din 21 aug 2009 pana la 9 iul 2010, sunt doar 10 luni si 19 zile:(
21 aug 2009 pana la 9 iul 2010, sunt doar 10 luni si 19 zile

Asa este dar va lua concediul de maternitate (126 zile) dupa nastere si va face cele 12 luni.
OUG 148 Art. 1. - (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, în ultimul an anterior datei naşterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit..

In stabilirea dreptului si a valorii pt aceasta indemnizatie, se iau in calcul cele 12 luni care sunt inainte de nastere..uitati-va cum arata adeverinta care trb completata, incepe cu prima luna-luna nasterii copilului. Cm maternitate luat inainte sau dupa nastere, ma tem ca tot nu o ajuta:( data nasterii conteaza, nu cand expira cele 126 zile
andram, utilizator
ma tem ca tot nu o ajuta

Dupa argumentul expus si eu ma tem.