Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

- se implinesc 4 luni de la decesul unchiului meu(fratele tatalui meu) si 8 luni de la decesul tatalui meu;
- unchiul meu defunct nu are sotie, copii, parinti; are 4 frati in viata si doi predecedati (unul dintre predecedatii unchiului fiind tatal meu);
- masa succesorala se compune dupa stiinta mea dintr-un apartament in Buc, o casa la tara si un teren intravilan;
- un fiu al unuia dintre fratii in viata ai defunctului a intrat in apartamentul unchiului , a facut acolo un parastas pentru unchiul nostru, a intrat in posesia bunurilor mobile si a apartamentului (reface zugraveala...etc) pe motiv ca s-ar afla in posesia unui testament prin care unchiul i-ar fi lasat mostenire apartamentul; nu doreste deschiderea succesiunii si nici nu arata nimanui testamentul cu pricina;
- va rog respectuos sa-mi spuneti ce drept am la mostenire si cum sa procur actele necesare deschiderii succesiunii avand in vedere ca acest var nu accepta nicio discutie in acest sens cu atat mai putin sa-mi dea certificatul de deces al unchiului sau alt act care ar sta la baza masei succesorale.
Va multumesc anticipat pentru timpul acordat acestei spete.
Daca e adevarat ca exista un testament in favoarea varului, nu aveti ce face. Neavand copii sau sotie, nu exista mostenitori rezervatari si nu are cine sa atace testamentul.
Daca nu e adevarat, au dreptul la mostenire toti fratii ( si dvs. pt partea tatalui dvs.) si parintii ( daca mai traiesc).
Mergeti la un notar din circumscriptia domiciliului unchiului si dati o declaratie de acceptare a succesiunii. Chemati toti mostenitorii. Notarul este obligat sa verifice daca s-a inscris deschiderea succesiunii in alt registru de succesiuni si veti sti daca varul a facut vreun act sa-si valorifice testamentul. Daca nu, va fi obligat sa se prezinte la notarul acesta, care il va cita. Atunci se va prezenta cu testamentul ( daca exista ).
Mergeti acum, in termenul de optiune succesorala de 6 luni, nu depasiti acest termen.
Puteti solicita un duplicat al certificatului de deces de la Starea Civila a localitatii unde a decedat.