Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare cota (fractiune) din mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare cota (fractiune) din mostenire

Am mostenit o cota procentuala de proprietate asupra unui teren. Se poate vinde sau dona aceasta cota, fara a se stabili care este parcela aferenta acestei cote ?
Cu alte cuvinte, se poate transmite cumparatorului / beneficiarului donatiei bucuria de a se judeca cu proprietarii celorlalte cote procentuale din teren asupra parcelarii acestuia ?
Da. In mod cert,da.Va aparea insa problema existentei cartii funciare care,in principu,presupune acordul tuturor coproprietarilor.Daca aveti insa intabulat imobilul,puteti sa va vindeti cota parte ideala fara nici o problema...
Divort fara partaj din lipsa de posibilitati sulta. Unul din (ex)soti poate sa-si vanda partea lui?
Mu.Coproprietatea izvorata din casatorie este deosebita de cea nascuta din mostenire. Coproprietatea din casnicie este devalmasa,adica sotii nu isi cunosc cota parte ideala din drepturi, deci nu au ce vinde.
In cazul indiviziunii din mostenire, legea sau testamentul determina marimea cotei-parti.
Raspuns prompt si elegant. Multumesc.