Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cenzori in statut SA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cenzori in statut SA

In cazul in care statutul unui SA cuprinde numele cenzorilor,in caz de renuntare a unui cenzor se va tine AGA extraordinara pt. a se modifica actul constitutiv si a se introduce noii cenzori dar se pot aproba si sit financiare cu aceeasi ocazie nu?
Nu.Numai dupa ce s-a inregistrat in scriptele ORC numele cenzorilor acestia pot aproba situatia financiara a societatii.
aaa asta inteleg ...modificarile cat si sit .fin. vor fi aprobate de cei in functie ,dar ma gandesc ca nimic nu impiedica sa hot in aceeasi AGA toate problemele ,adica pe principiul cine poate mult poate si mai putin ...
Problema e ca nu stiu cum sa formulez corect
"se ia act de renuntarea la mandat a cenzorului X si se numeste cenzor Y" ? avand in vedere ca pers a renuntat in scris ...sau il revoc in baza cererii de renuntare ?