Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... demisie dupa concediul de crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

demisie dupa concediul de crestere copil

pe 24 ar trebui sa ancep munca dupa cei 2ani de stat acasa an prenatal.firma la care am lucrat a anchis magazinul unde eu lucram dar ca firma activeaza.ce drepturi am pt.ca ei vor sami dau demisia.ce sa fac ?eu vreau sami bag somaj,ei nu au dreptul sami ceara sa demisionez nui asa?postul meu sa desfiintat anainte cu mult ca eu sa nasc,am stat an medical pana am nascut pentru ca vroiau sa ma bage an somaj,iar acum vor sami dau demisia.ce ma sfatuiti sa fac?#-o. ma numesc paula
Daca postul a fost desfiintat angajatorul va poate desface contractul cu art.65 (1) si veti beneficia de somaj. Nu va dat demisia si nu cereti incetarea cu acordul partilor (art.55 b)
pneagu a scris:

Daca postul a fost desfiintat angajatorul va poate desface contractul cu art.65 (1) si veti beneficia de somaj. Nu va dat demisia si nu cereti incetarea cu acordul partilor (art.55 b)
mentionez faptul ca eu nu vreau sami dau demisia,daca ei nu mai au nevoe de mine sa ma dea ei afara,postul meu nu mai este sa ma dea afara.
Si mai bine , in cazul aceste sa va desfaca contractul si veti beneficia de somaj.Nu sunteti responsabila de faptul ca nu mai au nevoie de Dmv.