Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Evaziune fiscala?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Evaziune fiscala?

Societatea (depozit central) la care lucrez,are la randul ei puncte de lucru,unde nu se intocmesc facturi, ci avize.Pentru persoanele care nu doresc factura,directorul permite scoaterea marfii prin aceste puncte de lucru,doar scriptic,marfa fiind luata din depozitul central.Problema este ca banii pe aceasta marfa ridicata nu se gasesc,desi este trecuta prin punctele de lucru,eliberandu-se bon fiscal.
Este cumva avaziune fiscala?
Cum pot demonstra?
Cine raspunde de banii care nu se gasesc,operatorul care a fost pus sa intocmeasca avizul?Astfel de avize se fac zilnic,comenzile punctelor de lucru,plus acele comenzi date de director.
Evaziune fiscala ,nu este de vreme ce se inregistreaza in evidente ,si prin bon fiscal
Persoana care intocmeste documentele raspunde pentru sumele aferente
Gresit,operatorul care efectueaza facuri nu are legatura cu primirea banilor.
Pentru asta exista agenti de vanzari.
~ Conținut șters la cerere ~
Poate fi vorba despre delapidare,conf.art.215/1 c.pen,dar pot fi si alte infractiuni,de fals,uz de fals cu consecintele juridice care deriva din acestea