Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somajul tehnic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somajul tehnic

care sunt pasii care trebuie facuti pentru a da doi angajati in somaj tehnic.
Se depun la ITM urmatoarele acte:
1. Decizie suspendare contracte de munca pe perioada.....la care se anexeaza un tabel cu angajatii carora li se suspenda contractele (tabel in care ei semneaza de luare la cunostiinta).
2. Declaratie societate ca se afla in situatia de a isi restrange activitatea pe perioada respectiva.

La sfarsitul perioadei de somaj tehnic se inregistreaza la ITM decizie de incetare a suspendarii contractelor de munca.
Redactati o decizie, la care adaugati o lista nominala cu cei care vor intra in somaj tehnic. Decizia o veti inregistra la ITM.