Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... C.M. in perioada de preaviz
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

C.M. in perioada de preaviz

Buna ziua.
Daca o persoana se afla in perioada de preaviz si ,,se intimpla'' sa se imbolnaveasca, (se interneaza in spital), perioada de preaviz se suspenda cit exista concediu medical?
Exista o limita (nr. de zile), privind neplata concediului medical, sa zicem daca depaseste mai mult de o luna de zile?
Conducatorul institutiei poate refuza eliberarea adeverintei medicale necesara la spital? poate refuza plata c.m. daca depaseste o anumita perioada? cit timp si daca exista reglementari legale in acest sens/
Ex. - perioada de preaviz este pina in 15.03.2010, iar persoana ,,X'', are c.m. pina in data de 31.03.2010, se poate emite decizia de incetare a raporturilor de munca, icepind cu data de 01.04.2010?
Multumesc mult.
Am omis sa fac precizarea ca este vorba de functionar public
nelupintea, utilizator
1. Concediul medical indiferent de durata suspenda perioada de preaviz.
2. Angajatorul indiferent ca este autoritate publica ori organizatie privata, este obligat prin lege sa emita adeverinta de salariat si sa faca dovada ca a platit la sbugetul consonsolidat de stat contributiile legale.
3. Plata indemnizatiei pe concediul medical nu poate fi refuzata la plata de catre angajator, intrucat este obligatia sa legala.
Multumesc mult, nu eram sigur.
Totusi exista amenintari din partea angajatorului;
- daca C.M. depaseste un anumit nr. de zile ... nu se mai plateste, motivind ca e criza si nu sunt bani.
Traim vremuri cind NU ai voie nici sa te imbolnavesti
Stiti si actul normativ care reglementeaza ...
Multumesc pentru promptitudine
probabil va spus ca dupa 90 zile CM, nu il mai da la plata fara viza comisiei, nu ca nu vi-l mai plateste.