avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dupa faliment iau somaj?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dupa faliment iau somaj?

Patronu a dat faliment nea tinut an preaviz 15 zile fara sa stim si an ultima zi a spus ca a anchis firma.A ancheiat cartile de munca azis ca ne da somaz.Dar el nu afacut platile salariale pe ultimele 2 luni.Antebarea mea este mai primesc salariu an cazul acesta? El promite ca deschide alta firma cu alt nume si ne angajeaza de la somaj. Nu stiu prin ce motive ar mai putea so faca daca el anca nu nea dat salariile ce ni se cuveneau? Mai putem?X-(:">
Cel mai recent răspuns: OMHR , Consultant resurse umane 19:44, 6 Martie 2010
angajatorul trebuie sa va dea drepturile salariale pana in ultima zi de munca.Dac aveti cartea de munca inchisa cu art 65(1) beneficiati de somaj.De asemenea trebuie sa aveti si 12 luni cotizate din ultime 24.
da am 12 luni lucrate la el am mai mult dar ne tot duce cu salariu. Luni a spus ca ne da cartile de munca sa mergem la somaj.Dar ne ingrijoreaza salariile sunt persoane ce nu lea primit di dec. anu trecut.Si pe foi de boala . ce pot sa fac an cazul acesta daca nui primim la zi bani ca dupa cum credem nu ai vedem .A venit si lichidatoru la firma e an insolventa din 8 Martie. Ce mai putem face an cazul acesta? Va rog.X-(
va duceti si depuneti o sesizare la itm veti primii raspuns in max 30 zile.Salariile angajatilor au prioritate si cu siguranta va veti primii banii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara. mi-a spus de la forțele de munca că îi trebuie adeverințe ... Daniela121986 Daniela121986 Buna seara.Mia spus de la forțele de munca că îi trebuie adeverințe tip carte de munca de unde am lucrat dar trebuie luate de la ITM Constanta.Daca nu le ... (vezi toată discuția)
Primesc indemnizatie pt cresterea copilului daca raman somera? anca nagy anca nagy buna ziua!sunt anca am 25 de ani si muncesc cu ultimul contract de munca din 1 septembrie(am mai muncit 3 ani jumate cu carte de munca pe urma am pauza de un ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie de crestere a copilului GL203401200 GL203401200 Buna ziua.As avea o intrebare daca ma puteti ajuta.Eu am societate (i.i)Intreprindere Individuala.As vrea sa o angajez pe sora mea la mine la firma,sa-i ... (vezi toată discuția)