Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... insolventa
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

insolventa

Cum imi pot recupera creanta de la o firma care si-a cerut insolventa si nu sa prezentat cu actele la lichidator?(tin sa mentionez ca am aflat de insolventa de pe internet si ca termenul de insciere la masa credala a fost pe 23.02.2010, de care nu am stiut, iar intalnirea creditorilor este pe 24.04.2010).
Am citit in legea insolventei ca debitorul este obligat sa depuna actele la lichidator in termen de 10 zile de la deschiderea procedurii de insolventa, dar daca nu le depune este tras la raspundere cumva?
Bună seara .
Refuzul debitorului de a pune la dispoziţie documentele şi informaţiile solicitate de către judecătorul sindic,administratorul judiciar sau lichidatorul judiciar,în termen de 10 zile de la deschiderea procedurii insolvenţei, se pedepseşte contravenţional sau penal,conform.art.147 din Legea nr.85/2006 a insolvenţei.
Deci, numai refuzul se pedepseşte, nu şi imposibilitatea acestuia de a prezenta actele.E de preferat să nu se ajungă aici,dar sunt şi astfel de situaţii .
După cum s-a spus,dacă s-a depăşit termenul de înscriere la masa credală ,fără vina dvs şi dacă chiar aveţi o creanţă certă,lichidă şi exigibilă, puteţi încerca posibilitatea acţiunii civile a instituţiei repunerii în termen.
Doar că cererea trebuie făcută în termen de o lună de la încetarea cauzelor care justifică depăşirea termenului de prescripţie şi trebuie să aibă cauze justificate . Baza legală, Decretul nr.167/1958, privind prescripţia exctinctivă .
Cu stimă.
Marius Bote, Practician in insolventa
Am o creanta de 40.000ron insemnand 3 facturi contravaloare marfa si 3 B.O. -uri refuzte.
Sper sa fie o creanta destul de certa.
Va multumesc mult pentru ajutor
c_oana, utilizator