avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1777 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... TEREN ARABIL
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

TEREN ARABIL

buna ziua
va rog sa ma indrumati cum sa procedez in problema urmatoare;
in anul 1999 tatal meu a cumparat un ha de teren arabil de la o persoana.
conf titlului de proprietate pe care il avea doamna.
sa intocmit un proces verbal de vinzare cumparare de mina
sa achitat o parte din bani urmind ca a doua parte sa fie achitata in anul 2001.
pe data de 27.04.2001 sa achitat si suma datorata si sa intocmit chitanta de mina cu martori.am primit si titlul de proprietate al pamintului de la persoana respectiva.
doamna fiind unica mostenitoare.
in anul 2004 doamna a decedat .
in anul 2007 a decedat si tatal meu.
intrebarea mea este cum se procedeaza pentru a intocmi titlul de proprietate pe acest terenpe numele meu deoreca eu lam lucrat de atunci si pina in prezent si este tot pe numele doamnei(ACTUL)
VA MULTUMESC
Cel mai recent răspuns: roxanaana , utilizator 10:22, 7 Martie 2010
Trebuie in primul rand sa dezbateti succesiunea dupa tatal dvs. Dupa aceea trebuie sa introduceti actiune in instanta pentru a se da o hotarare judecatoreasca care sa tina loc de titlu de proprietate , intrucat dvs nu ati respectat forma autentica prevazuta de Codul Civil pentru actele translative de proprietate care au ca obiect terenuri!
Succes!!!!!!!!!!!!!
SUCCESIUNEA A AVUT LOC ATIT EU SI MAMA AM CEDAT PARTILE FRATELUI








~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire. lupanmarius lupanmarius Sintem 5 veri mostenitorii a 5 ha teren arabil ,iar titlul de proprietate fiind pe numele bunici noastre,Bunici si parinti nostri sunt decedati,Toti veri avem ... (vezi toată discuția)
Succesiune sandita sandita Bunica a decedat in anul 2000.In timpul celei de-a doua casatorii, a cumparat pe numele ei 4 ha de pamint pe care are si titlu de proprietate.Sotul ei este ... (vezi toată discuția)
De cate ori pot fi dat in judecata ? Faulkner Faulkner Buna ziua ! In anul 2007 tatal meu a vandut 3 ha teren arabil pe chitanta de mana , la scurt timp a decedat , nu s-au facut acte la notar , cumparatorul i-a ... (vezi toată discuția)