Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 conducere sub inflenta bauturilor alcoolice
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

conducere sub inflenta bauturilor alcoolice

am o intrebare urgenta!am o cunostinta care a fost prins cu 0.47 in aeru expirat.la prob biologice 0.90 si 0.75.rezultatele s-au trim la inml si a iesit rez fin 1.00 la prob biologice.mentionez ca nu a avut accident si nici victima.intrebarea este dac se va da pedeapsa cu suspendare pt ca are antecedente penale dar nu este aceeasi infractiune ci alta.poate primi pedeapsa cu suspendare daca infractiunile sunt diferite si nu de aceeasi natura??????????
Buna ziua !
Recidiva este de mai multe feluri. Bineinteles ca poate fi recidiva in conditiile in care antecedenta penala este de alta natura. Important de stiut pentru un raspuns pertinent, este cunoasterea duratei primei pedepse si daca aceasta a fost savarsita cu intentie.
Va pot raspunde ca poate primi pedeapsa cu suspendare in masura in care nu sunt intrunite conditiile recidivei( cand poate fi condamnat la pedeapsa inchisorii cu executare).
Marius Zaharia, Avocat
Depinde de foarte multi factori: de felul antecedentelor penale, de data la care a fost condamnat sau de data la care a terminat de executat pedeapsa, de imprejurarile concrete ale savarsirii faptei, de apararile avocatului sau in cauza etc. ;)
La o valoare 0,47 mg/l in aerul expirat poate cere recalcularea alcoolemiei.
Daca are antecedente penale dar indeplineste conditiile prevazute de art.81 c.pen sau art 86 ind 1 c.pen., poate obtine suspendarea conditionata sau suspendarea sub supraveghere.
La valorile mentionate se poate solicita recalculare alcoolemie,dar in raport de antecedente..instanta poate dispune diferit