Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de vânzare-cumpãrare ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de vânzare-cumpãrare ?

Sora mea deţine două imobile proprietate personală şi are un copil dintr-o căsătorie anterioară. Din această căsătorie anterioară a dobândit şi imobilele .Acum câţiva ani s-a căsătorit şi a mai făcut un copil cu actualul său soţ, soţ care este la a doua căsătorie ,iar din prima căsătorie i-au rezultat doi copii. Sora mea doreşte ca aceste două imobile ale ei să rămână exclusiv celor doi copii minori ai ei , fără a exista pretenţii la moştenire asupra imobilelor din partea celorlalţi doi copii ai soţului din prima căsătorie.
Are soţul ei , şi implicit copiii acestuia din prima căsătorie , drept asupra unor imobile dobândite de sora mea înaintea căsătoriei ?
Ce act juridic credeţi că ar proteja aceste interese ?
Vă mulţumesc !
ar fi bine sa consultati un avocat sau un notar public, deoarece, dupa cum se vede, lucrurile sunt mai complexe decat par, insa bunurile din prima casatorie nu sunt in nici un fel co-proprietatea celor "aparuti in viata ei dupa a doua casatorie". Mama ar putea sa faca un contract de vanzare- cumparare catre copii, sau poate face donatie sau chiar un testament.Repet, sa consulte un avocat sau un notar, trebuie cunoscute toate detaliile problemei.
Conform devolutiunii succesorale , coroborat cu prevederile curpinse in codul civil , numai descendentii titularilor au drept de mostenire , in cazul dvs. copilul din prima si copilul din cea dea doua casatorie . Atentie mare insa ca in masura in care se fac imbunatatiri asupra acestor imobile cu actualul sot si copii acestuia vin la mostenirea acestei parti . Este adevarat ca un contract de vanzare-cumparare poate linisti cumva lucrurile , insa si acel act poate fi atacat . Consider ca cat timp exista acte de proprietate asupra bunurilor pe numele surorii dvs. descendentii directi ai surorii dvs. nu au de ce se teme si nu este nevoie sa se incheie niciun fel de act suplimentar . Au legea de partea lor .
daca sora dvs decedeaza inaintea sotului , copiii ei si sotul au drept de mostenire si atat,.
daca sotul decedeaza inaintea sotiei, il mostenesc sotia si copii acestuia, daca au ce mosteni
in timpul vietii, sora dvs poate dispune dupa cum doreste, de bunurile ei astfel incat le poate dona copiilor ei .. sa-si anunte sotul asupra intentiei , poate dl o sprijina si obtine de la dansul o declaratie in fata notarului , ca stie si e de acord cu aceasta donatie
adrianmarin a scris:

Conform devolutiunii succesorale , coroborat cu prevederile curpinse in codul civil , numai descendentii titularilor au drept de mostenire , in cazul dvs. copilul din prima si copilul din cea dea doua casatorie . Atentie mare insa ca in masura in care se fac imbunatatiri asupra acestor imobile cu actualul sot si copii acestuia vin la mostenirea acestei parti . Este adevarat ca un contract de vanzare-cumparare poate linisti cumva lucrurile , insa si acel act poate fi atacat . Consider ca cat timp exista acte de proprietate asupra bunurilor pe numele surorii dvs. descendentii directi ai surorii dvs. nu au de ce se teme si nu este nevoie sa se incheie niciun fel de act suplimentar . Au legea de partea lor .

=D>=D>=D>
Exact! Acesta este si punctul meu de vedere! Se pot face acte translative de proprietate dar acestea pot fi atacate de mostenitorii rezevatari. Copilul dvs din prima casatorie are exact aceleasi drepturi ca si copilul din casatoria actuala!B-)
buna ziua!
problema se pune astfel;
daca sora dvs va deceda inaintea sotului, atunci in masa succesorala a acesteia vor intra si acele imobile, cotele vor fi 1/4 sotul supravietuitor si 3/4 descendentii.
in cazul decesului sotului in masa succesorala acestuia va intra si aceasta cota de 1/4 de la sotie, iar aceasta cota se va imparti intre mostenitorii sotului, inclusiv cei 2 copii din casatoria anterioara.
daca ordinea deceselor este inversa atunci nu se va mai pune aceasta problema.