avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 252 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cine are competenta materiala in urmatorul caz?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cine are competenta materiala in urmatorul caz?

o persoana doreste reconstituirea vechimii in munca pe perioada 1975-1986.
a depus cererea de judecata la tribunalul din raza tribunalului unde pirita are sediul.
instanta invoca din oficiu exceptia necompetentei materiale.
in acest caz cine are competenta?
multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:56, 9 Martie 2010
Pana la abrogarea Decretului 92/1976 reconstituirea vechimii in munca se face de catre comisiile care functioneaza pe langa consiliile judetene sau de sector in municipiul Bucuresti.
In lipsa acestor comisii, instanta competenta este judecatoria ...:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reconstituire vechime alexandru gaman alexandru gaman In 1995 intr.Service Electronica , a disparut fiind radiata de la RComertului si a disparut asa ditamai cum era , cu arhiva cu tot.Carnetul de munca l-am ... (vezi toată discuția)
Decizie recurs neeliberare carnet munca Corina Capotã Corina Capotã Am o mare nedumerire! Am avut o speta bazata pe Decretul nr. 92/1976 privind carnetul de munca, (act care va fi abrogat de dispozitiile Codului Muncii abia ... (vezi toată discuția)
Am pierdut cu dreptatea demonstrata cu dovezi doina57 doina57 ieri la instanta de litigii de munca mi-a fost respinsa cererea de reconstituire a vechimii in munca in totalitate ca neintemeiata ,dupa un an de asa zise ... (vezi toată discuția)