Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cine are competenta materiala in urmatorul caz?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cine are competenta materiala in urmatorul caz?

o persoana doreste reconstituirea vechimii in munca pe perioada 1975-1986.
a depus cererea de judecata la tribunalul din raza tribunalului unde pirita are sediul.
instanta invoca din oficiu exceptia necompetentei materiale.
in acest caz cine are competenta?
multumesc
Pana la abrogarea Decretului 92/1976 reconstituirea vechimii in munca se face de catre comisiile care functioneaza pe langa consiliile judetene sau de sector in municipiul Bucuresti.
In lipsa acestor comisii, instanta competenta este judecatoria ...:)