Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva pfa
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva pfa

Pentru un pfa care nu este inregistrat ca platitor de tva si a facut o factura de prestari sevicii fara tva in italia catre o firma neplatitoare de tva, ce obligatii are?
Valoare ei este mica.
Trebuie sa depuna declaratia la financiar?
Devine platitoare de tva?
Mulutmesc!
Nu cred, ca PFA-ul respectiv ar avea vre-o obligatie legata de TVA.
pfa din romania trebuia sa se inregistreze in scopuri tva pentru prestari servicii intracomunitare, conform art 153^1 Cod Fiscal si sa declare operatiunea in 390 pana pe 15 a lunii urmatoare.