Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ce sa fac?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ce sa fac?

Daca cineva ma poate lamuri si indruma ce am de facut ii multumesc anticipat. Situatia este urmatoarea: in data de 13 dec am achitat la banca rata la creditul pe care il am .pe chitanta de depunere ,eu am depus 2 mil iar casiera,dintr-o greseala a inregistrat ca am depus 4 mil. Eu n-am observat aceasta greseala in ziua respectiva. A doua zi m-a sunat o fucntionara de la banca spunindu-mi ca ma roaga sa ma prezint la ei sa semnez un ordin de retragere a sumei de 2 mil pt ca functionara lor a gresit. Imediat am fost de acord sa repar greseala casierei ,dar urma sa ma duc la banca cam dupa 2 -3 zile pt ca plecam din localitate si cei de la banca sa ma sune sa stabilim data si ora. Le-am propus atunci ca daca e f urgenta semnatura mea sa trimita un functionar cu ordinul de retragere si il semnam ,dar eu sa pierd 2 ore pe drum pina la ei ,nu puteam. Dupa circa 12 zile ma duc la o alta sucursala de banca de linga locuinta mea ,fac un extras de cont si hotarita sa-i sun eu sa ma intertesez cind pot sa ma duc pt ca se incheie anul. Si surpriza: observ pe extrasul de cont ca banca a efectuat retragerea de 2 mil din contul meu fara ca pe mine sa ma instinteze sau eu sa semnez asa ceva. Este corect sa rezolv situatia ,pt ca acei bani in plus in contul meu nu-mi apartin,dar nu inteelg de ce au operat in contul meu fara semnatura mea . azi sun la banca si m-i se spune ca ei nu aveau cum ramine cu pierderea asta si ca ma asteapta pe mine sa semnez ordinul de retragere cu data din ziua cind ei au efectuat retragerea. Cum sa rezolv?
Eu in acea data nu eram in tara. Cum sa-mi apara semnatura pe un ordin de retragere? Banca e in culpa?
Si daca nu semnez acum,pt ca ei oricum si-au retras banii .cum sa procedez?
Nu cred ca s-au folosit de falsificarea semnaturii dvs.:)
Cred, mai degraba, ca au operat in contul dvs., contand pe intelegerea de care ati dat dovada in convorbirea telefonica si urma sa semnati ordinul la data cand ajungeati la banca.
Trebuiau sa se justifice si ei cumva, si asta cat mai repede:((
si e normal sa se intimple asa ceva?asa cum m-au anuntat de greseala facuta ,nu puteam sa-mi spuna si ca vor opera in contul meu si eu sa semnez cind ajung? adica sa-mi aduca la cunostiinta ce intentionau s afaca,mai ales ca eu sint cooperanta. dar ei au operat,si-au rezolvat greseala si daca eu nu-i sunam dupa 15 zile sa le reamintesc ca asteptam un telefon cind sa ma duc ,ei nici nu ma mai sunau. asta m-i de pare grav.
pai daca tot ati fost intelegatoare ... atunci au facut un mic abuz de intelegea dvs. :D
Daca faceati scandal din prima .. cand v-au sunat ... atunci nu cred ca mai aveau curajul sa faca ... ;)