Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contract de imprumut
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contract de imprumut

1.In 2009 o pers fizica imprumuta firma cu 30000 lei,se face contract intre cele doua parti iar in ctb inreg. 5311=462 30000
Este doar un simplu contract incheiat,este o suma mare trebuia mers la avocat?
Daca nu sa anuntat Oficiul pt spalare bani atuci se poate acuma,riscam sa primim amenda?
2.Asociatii imprumuta firma cand este nevoie, este un contract uncheiat cu ei in ct 4551 fiecarui asociat este peste 40000 lei,nici eceste sume nu au fost declarate la Oficiul de spal bani, am inteles ca trebuie.
Ar trebui dupa fiecare suma introdusa in casa sa anuntam, chiar daca suma este mica 5000 ex
1. nu trebuie mers la avocat; B-)
1 si 2. la Oficiu trebuie raportate sumele care depasesc echivalentul a 15.ooo EUR, deci nu va incadrati B-)

succes!
Multumesc,dar in ct 4551 este 120000 pt ca sunt 3 asociati, aici cum se pune problema se ia fiecare separat sau impreuna pt ca daca se ia impreuna se depaseste
Se ia pe fiecare partener in parte.
Multumesc inca odata.
O zi buna sa aveti